BİMAR YAZILIM SEKTÖRÜNÜN KALİTE BELGESİ’Nİ HEDEFLİYOR

Arkas Holding'in bilgisayar teknolojisi şirketi Bimar, yazılım sektörünün kalite belgesi olarak kabul edilen CMMI konusunda atağa geçti. Bimar, beş seviyeden oluşan CMMI’da üç yıldan kısa bir süre içinde 3. seviyeye ulaşmayı hedefliyor. Projenin ilk fazı olan CMMI 2. seviyeye ulaşmak için Bimar, Nitelik firması ile anlaştı.

CMMI danışmanlığı konusunda, uzun ve titiz bir araştırma yaptıklarını söyleyen Bimar Genel Müdürü İsmail Berkan, özgün birikimi ve dünya kalitesindeki bir hizmeti, Türkçe sağlayabilmesi açısından Nitelik’i tercih ettiklerini belirtti. Bimar’ın CMMI 2. Seviye çalışmaları, Haziran ayında tamamlanacak.

Bimar, Arkas çatısı altında, acentecilikten armatörlüğe, liman işletmeciliğinden demiryolu taşımacılığına kadar uzanan geniş bir yelpazede faaliyet gösteren 30 şirkete, 40'tan fazla lokasyonda, yaklaşık 2000 kullanıcıya hizmet veriyor Bimar bünyesinde, yaş ortalaması 30 olan ve yüzde 80'inden fazlası üniversitelerin bilgisayar bölümlerinden mezun ve yüzde 40'ı yazılım geliştirme ile görevli, 80 kişi istihdam ediliyor.

Bimar, bilgi teknolojileri altyapısı (LAN/WAN), kişisel bilgisayarlar ve thin client'lar, sistem yönetimi (Intel tabanlı server, AS400 gibi), güvenlik (firewall, antivirus) ve yazılım geliştirme konusunda çözümler sunuyor. Bimar'ın temel yetkinliği ve odaklandığı alan ise, taşımacılık ve lojistik alanında yazılım geliştirmek. Bimar ve Nitelik yetkilileri projeyi BTİnsan'a şöyle anlattılar:

İsmail BERKAN, Genel Müdür, BİMAR

S: ARKAS ve BİMAR hakkında kısaca bilgi verir misiniz ?

100 yıllık ticari geçmişi ve uluslararası taşımacılıkta 60 yıllık birikimiyle Arkas, acentecilikten armatörlüğe, liman işletmeciliğinden demiryolu taşımacılığına kadar uzanan geniş bir iş alanında entegre hizmet sunuyor. Arkas çatısı altında 30 şirket faaliyet gösteriyor. 3000'den fazla personel görev yapıyor.

Bimar, 1984 yılında Arkas’ın Bilgi İşlem Servisi olarak faaliyete geçti. 1997 yılında, ihtiyaçların profesyonel hizmet anlayışı çerçevesinde karşılanması amacıyla, Bimar Bilgi İşlem Hizmetleri A.Ş. kuruldu. 2002 yılında ise, "Değişime Yelken Açtık, Rotamız Müşteri Memnuniyeti" sloganı ile yeniden yapılanma amaçlı değişim başlatıldı.

Bimar, sadece Arkas çatısı altındaki şirketlere hizmet veriyor. Merkezimiz İzmir olmak üzere, İstanbul, Bursa ve Mersin'de şubelerimiz var.

Bimar bünyesinde, yaş ortalaması 30 olan ve yüzde 80'inden fazlası üniversitelerin bilgisayar bölümlerinden mezun 80 personel görev yapıyor. Personelimizin yüzde 40'ı ise yazılım geliştirme ile görevli.

Müşteri ve proje odaklı yapı çerçevesinde kurulmuş dinamik bir organizasyon yapımız var. Bu yapıyı destekleyen Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Proje Yönetim Ofisi gibi iki önemli departmanımız mevcut.

S:BİMAR'ın hizmetleri ve çözümleri hakkında bilgi verir misiniz ?

Bugün 40'tan fazla lokasyonda, yaklaşık 2000 kullanıcıya hizmet veriyoruz. Geniş bir yelpazede sunduğumuz hizmetlerimiz; bilgi teknolojileri altyapısı (LAN/WAN), kişisel bilgisayarlar ve thin client'lar, sistem yönetimi (Intel tabanlı server, AS400 gibi), güvenlik (firewall, antivirus) ve yazılım geliştirmedir.

Bimar'ın temel yetkinliği ve odaklandığı alan ise, taşımacılık ve lojistik alanında yazılım geliştirmek. Yazılım geliştirdiğimiz belli başlı uygulamalar; Acentelik, Armatörlük, Limancılık, Lojistik, Taşımacılık, Electronic Data Interchange (EDI) ve Internet/Intranet'tir.

S:Şirketinizin hedeflediği temel yetkinlik konusunda düşünceleriniz nedir?

Temel yetkinliklerimizi, müşteri odaklı hizmet çerçevesinde Yazılım Mühendisliği ve Proje Yönetimi olarak hedefliyoruz. Her ikisi de, ciddi bir ekip çalışması ve disiplin gerektirdiğinden, bu süreçlerin gerektiği şekilde uygulanmaması, dünyada bu konuda çalışan birçok şirketin başarısızlığına sebep olmuştur ve olacaktır.

The Standish Group'un 2001 yılında 8.000'in üzerinde kuruluşta yaptığı bir araştırmaya göre yazılım projelerinin yüzde 31.1'i tamamlanmadan iptal oluyor. Yüzde 52.7'si planlanandan %189 daha fazlaya mal oluyor. Sadece yüzde 16.2'si, planlanan zamanda ve maliyetle sonuçlanıyor.

Bizim hedefimiz dünya standartlarında yazılım geliştirme ve proje yönetimi yapabilmek. BİMAR olarak, söz konusu yüzde 16.2'lik grubun içinde yer almayı hedefliyoruz.

S: Yazılım Süreçleri İyileştirme Projesi'nin temel hedefleri neler?

Projemizin temel hedefi, Türkiye'nin en iyi yazılım organizasyonlarından biri haline gelmektir. Bunu uluslararası onaylı bir sertifika ile desteklemek istedik ve CMMI 3. Seviye’yi hedefledik. 2004 yılında CMMI 2. Seviye ve 2005 yılında CMMI 3. Seviye’ye ulaşmak istiyoruz.
2004 yılı sonunda müşterilerimizin doğrudan algılayabilecekleri hedeflerimiz, yazılım projelerimizin maliyetini ve sürelerini %20 azaltmak ve müşteriye yansıyan hata sayımızı %30 azaltmak.

S: Neden NİTELİK?

Türkiye'de CMMI danışmanlığı alabileceğimiz firmaları büyük bir titizlik ile araştırdık. Nitelik'in ana işinin (core business) CMMI olması ve bu konuda geçmiş birikimleri bizi etkiledi. İleriye doğru vizyonları da Bimar'ın birlikte çalışabileceği bir iş ortağı olarak güven verdi. Nitelik'in işini çok iyi bildiğini ve birikiminden bizi etkin şekilde yararlandırabileceğini gördük. Hizmetin Türkçe olarak verilmesi de, bizim açımızdan önemli bir artı değer oluşturdu.

Köksal ATAMAN, Yazılım Geliştirme Müdürü, BİMAR

S: Yazılım geliştirme faaliyetlerinizde sizi en çok zorlayan konu nedir?

Yazılım geliştirme faaliyetlerimizde bizi en çok zorlayan konu, bakım maliyetlerinin yüksek oluşu ve müşteri beklentilerini istenen seviyede karşılayamamak. Ayrıca, 2003 yılında başlattığımız projenin sonuçlanmasıyla, 2004 yılının ilk çeyreğinde yazılım geliştirme platformumuzu ihtiyaçlarımız ve teknoloji trendleri doğrultusunda yenilemeyi planlıyoruz. Yeni teknolojilere yatırım yaparken, eski sistemlerimizi de düşünmek zorundayız. Eski ve yeni sistemlerin teknolojik farklılıkları yanında bir çok ortak özellikleri de var. Proje yönetimi ve müşteri ihtiyaçları analizi gibi temel süreçler eski ve yeni sistemlerde aynı şekilde ele alınabiliyor. Bu nedenle Yazılım Süreç İyileştirme Projemiz hem eski, hem de yeni teknoloji projelerimize faydalı olacak.

S: Süreç iyileştirmede neden CMMI'i tercih ettiniz?

İncelemelerimizde CMMI 'ın uluslararası platformda yüksek oranda tanındığını ve kabul gördüğünü tespit ettik. Yurt içinde de geniş kabul görüyor. CMMI modeli kullanılarak yüksek seviyelere doğru çıkıldıkça, müşteri memnuniyetinin temel bileşenleri olan maliyet, süre ve kalite oranlarında büyük iyileştirmeler görüldüğü konusunda birçok istatistiki sonuç literatüre geçmiş durumda. 2002 Ağustos raporlarına göre CMM 3. Seviye’nin üzerinde sadece 155 firma bulunuyor. Bimar, CMMI 3. Seviye’ye ulaştığında, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı yazılım firmalarından biri olacaktır.

S: Neden NİTELİK?

Alcatel İstanbul'da uygulanmış Türkiye'nin ilk CMM 3. Seviye tecrübesinden gelen birikimleri ve 1995 yılından beri konu üzerinde akademik çalışmaları ile, Nitelik’in bu projemizde BİMAR’a en uygun danışmanlığı temin edeceğine inanıyoruz. Nitelik, ihtiyaçlarımızı sağlıklı bir şekilde algıladı ve bize uygulanabilir, sonuca yönelik bir yol haritası çizdi. Biz bu haritayla ilerlemek istiyoruz.

Orhan KALAYCI, Genel Müdür, CMMI danışmanı, NİTELİK

S: Proje'nin kapsamını anlatır mısınız?

Bu projede, Bimar’ın 2004 yılı hedefi CMMI 2. Seviye’ye ulaşmaktır. CMMI 2. Seviye şu süreçleri kapsamaktadır: Müşteri Gereksinim Yönetimi, Proje Planlama, Proje Takip, Konfigürasyon Yönetimi, Kalite Güvence, Ölçme ve Değerlendirme, Tedarikçi Sözleşme Yönetimi. CMMI 2. Seviye olgunluğuna ulaşmak için bu yedi sürecin tam olarak uygulanması gerekmektedir. Projede, CMMI ile birlikte XP (eXtreme Programming) pratikleri de uygulanacaktır.

S: Proje ne zaman başladı ve ne kadar sürecek?

Bimar ile Nitelik arasında sözleşme 26 Eylül 2003 tarihinde imzalandı. CMMI 2. Seviye süreç tasarımlarının 9 ay içinde tamamlanması hedeflendi. Proje başlangıç toplantısı (kick-off) 13 Ekim 2003 tarihinde gerçekleştirildi. Öncelikle CMMI 2. Seviye Yazılım Durum Değerlendirmesi yapıldı. Diğer bir deyişle, Bimar’ın CMMI 2. Seviye süreçleri açısından bir resmi çekildi, eksik noktaları saptandı. Daha sonra Bimar Yazılım Grubu, Proje Yönetim Ofisi ve Müşteri İlişkileri Yönetimi personeline genel bir CMMI eğitimi verildi. Şu anda süreç tasarım çalışmaları devam ediyor.

S: BİMAR, CMMI 'dan nasıl yararlanacak?

CMMI, yazılım geliştirme maliyetlerinde, proje sürelerinde ve müşteriye giden hata sayısında büyük iyileştirmeler sağlamaktadır. Bu iyileştirmeler sonucunda müşteri memnuniyetinin artacağı açıktır.

Konuya, CMMI mantığıyla “olgunluk” açısından bakmakta yarar var. Bimar bu çalışma sonucunda belli bir olgunluğa ulaşacak. İstediği taktirde bu durumunu belgelemesi doğal bir adım olacaktır. Sahip olduğu olgunluk, hem grup şirketlerine verdiği hizmeti iyileştirmesi sağlayacak hem de –istendiği taktirde– yurt içi ve yurt dışı yazılım pazarlarına ulaşmak için ideal bir enstrüman olacak. Üstelik bu yalnızca Bimar için geçerli olan bir durum değil. Türkiye’de faaliyet gösteren yüzlerce yazılım firması, yazılım departmanı, önemli ölçüde ekonomik ve entelektüel değer üretiyor. Gelişmiş pazarların çoğunda kabul gören bir olgunluk modelini uygulayarak, ürettikleri değeri belki sekize ya da ona katlamaları mümkün. Biz Nitelik olarak bunun gerçekleşeceğine inanıyor ve gayret gösterilirse, şu anda yılda yaklaşık yarım milyar dolar ciro yapan Türkiye yazılım pazarının, önümüzdeki 10 yıl içinde 10 milyar dolar yazılım ihraç eder hale gelebileceğini düşünüyoruz.